Älvsala
NYA TOMTÄGAREFÖRENING

Nyheter

Uppdaterad info gällande Sommarvatten

Vattenansvarig har nu arbetet några dagar med att få igång sommarvattnet inför påsken för de fastighetsägare som ännu inte har haft möjlighet att koppla in sig på det kommunala VA systemet.

Som tidigare meddelats finns risk för att det p.g.a. VA arbetena kommer bli vissa störningar, vilket nu också är fallet.

Ett läckage som ännu ej har lokaliserats, har konstaterats någonstans längs Bullandövägen. Vattenansvarig arbetar på temporära alternativa lösningar genom omkoppling via andra ledningar i systemet. P.g.a. detta så körs systemet på ”reducerad reservdrift”. Det är därför extra viktigt att vi är mycket sparsamma med användningen tills läckan är åtgärdad och systemet åter igen kan köras på full kapacitet.  Risken är i annat fall stor att vattnet tar slut.

De fastigheter som finns i slutet av Renmossevägen och Nejlikevägen kan tillsvidare ej få vatten p.g.a. de pågående grävningarna. Vattenansvarig återkommer när det beräknas att vattnet kan återstartas i dessa områden. Vi beklagar att så blir fallet men det är tyvärr en oundviklig konsekvens av VA arbetena.

Tillsvidare kommer Liljevägens pumphus att fungera som tappställe, där det går att hämta vatten.

På föreningens hemsida, kommer vi löpande att uppdatera om läget för sommarvattnet.

Vänligen

Vattenansvarig och Styrelsen

Senaste inläggen

© Copyright 2025Älvsala Nya Tomtägareförening